На 12 април 2024 г. в Заседателната зала на Фондация „РОМА“ се проведе заключителна конференция по проект № BGLD-2.003-0007-С01 „Комплексен модел за образование и грижа в ранна детска възраст в Община Лом“, финансиран с Договор №BGLD-2.003-0007-C01/18.04.2022 г. финансиран по Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., Процедура „Образование и грижи в ранна детска възраст“.
Проектът се изпълнява от Община Лом в партньорство с Фондеция „Рома – Лом“ и Фондация „SAVE A CHILD“ от гр. Трондхайм – Норвегия. Проектът е на стойност 461 642 евро и бе реализиран в рамките на 25 месеца.
Основни целеви групи: 350 деца от 0 до 6 г. в изолирани и бедни градски райони в Община Лом, с концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация; 200 родители, настойници или обгрижващи лица.
По време на конференцията екипът по изпълнение на проекта и екипът по предоставяне на услугите представиха постигнатите резултати.
Общата цел на проекта бе да се предостави подкрепа на деца в ранна възраст и семейства от уязвими групи от ромски общности в Община Лом за подобряване на достъпа до здравна грижа, формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, повишаване на училищната готовност на децата, и ограничаване на предаването на бедността между поколенията.
Специфичните цели на проекта бяха:
Да се създадат, обособят, развият и надградят 3 функционално свързани хъба (единият мобилен, с акцент върху квартал "Хумата", за предоставяне на функционално свързани услуги за образование и грижи в ранна възраст за децата от целевите групи и техните родители, които да:
- Предоставят подкрепа за децата в ранна детска възраст и подкрепа за достъп до образование;
- Подобряват достъпа до социални и здравни услуги за деца от уязвими групи;
- Подпомагане на прехода от семейна към формална образователна среда;
Да се разработи модел за комплексните интегрирани мерки, които ще се предоставят за подобряване на достъпа до образование, опазване на здравето и развитие на социални умения за деца на възраст 0 – 6 г. в общината;
Да се осигури активното включване на общността от общината при планиране и изпълнение на мерките;
Да се споделят добри практики с организации, работещи в ранното детско развитие в България и Норвегия.
Отчетено бе, че всички поставени цели са изпълнени.
По време на срещата бяха връчени сертификатите на педагогическите специалисти - участниците в трите модула на обученията по „Социално-емоционално учене“, които се проведоха през м. февруари и м. март 2024 г. в гр. Вършец.